Strona B2B

Pomagamy nie tylko budować strony B2B, ale przede wszystkim zorganizować ich podstawę merytoryczną, która trafia do Twoich person zakupowych i wpisuje się w ich procesy zakupu. Poznaj proces, który umożliwia taką usługę.

Strona B2B – dlaczego jest inna?

Dobra strona B2B to nie tylko ładne przedstawienie Twojej firmy. W firmach realizujących swoją sprzedaż do innych firm w modelu B2B strona internetowa staje się czymś więcej.

Często zamiast być tylko przedstawieniem historii, osiągnięć i powierzchownym opisem oferty staje się hubem całego marketingu firmy i niejako spaja marketing i sprzedaż.

Dobrze stworzona strona B2B jest:

Kluczowe jest zatem podejście projektowe, które weźmie pod uwagę nie tylko aspekty płynące z wnętrza naszej firmy ale i takie, których oczekiwaliby nasi potencjalni klienci – wymaga to dobrego zrozumienia odbiorców, sposobu w jaki kupują i ostatecznie przedstawienia naszej oferty w zgodzie z ich oczekiwniami.

Strona B2B – jak zaczynamy?

Strona B2B musi uchwycić esencję Twojej firmy – przez co proces zaczyna się od działań warsztatowych mających na celu ustalić główne obszary Twojej firmy, czyli:

Powyższe informacje ustalamy z Tobą w pracy zespołowej, w dużej mierze jest to wiedza, którą Twoja firma już posiada – pomagamy Ci ją usystematyzować i ubrać w ramy, które służą nam dalej do budowy serwisu.

W oparciu o działania warsztatowe opracowujemy dokument w formie prezentacji, który jest zbiorem usystematyzowanej wiedzy dotyczącej Person, Procesu zakupu i Oferty, dodatkowo rekomendujemy tutaj również:

Dokument naturalnie oddajemy do Twojej dyspozycji – uwzględnia on też rekomendacje pierwszych kroków do podjęcia i szacowany budżet działań, z racji, że nie ma dwóch jednakowych firm możemy mieć do czynienia z różną skalą przedsięwzięć.

Dokument opracowany po warsztacie wskazuje, priorytet działań i ich docelowy koszt – z tego punktu następuje decyzja o ewentualnym podjęciu dalszej współpracy – jest to też dobry sposób na wstępne zweryfikowanie współpracy i ustalenie docelowych kosztów – przed zaangażowaniem się w całość projektu.

Strona B2B – co otrzymujesz?

Jeżeli po warsztatach i poznaniu planu, który Ci przedstawimy zdecydujesz się na realizację tych działań z nami to przedstawimy Ci dokładny harmonogram prac i szczegółowe koszty każdego etapu. 

Mimo tego, że firmy różnią się od siebie to nasz autorski proces produkcji pozostaje uniwersalny i stale usprawniamy w oparciu o praktykę stale prowadzoną z klientami.

Działania, które będziemy realizować:

W ramach procesu produkcji wyróżniamy powtarzalne aktywności, które realizujemy dla Ciebie z pomocą wielu specjalistów aby docelowo uzyskać efekt, który rzeczywiście stanie się wartościowym wsparciem sprzedaży Twojej firmy.

Budowanie mapy strony – inwentaryzujemy Twoją ofertę, produkty, usługi, przeszłe realizacje, osiągnięcia, informacje i wiedzę oraz zaproponujemy plan strony, który będzie przyjazny, logiczny i łatwy w rozumieniu dla Twoich odbiorców na różnych etapach świadomości – tak aby łatwiej prowadzić ich do konwersji

Planowanie architektury informacji stron lądowania – zorganizowane drzewo uzupełniamy rekomendacjami dotyczącymi tego jak na tych stronach informacje powinny zostać zaprezentowane i co musimy tam umieścić by zaangażować i utrzymać odbiorcę oraz kierować do właściwych akcji

Planowanie treści i kategorii treści – poza stronami lądowania rekomendujemy też kategorie treści oraz same treści edukacyjne, które powinny wspierać Twoich odbiorców w podejmowaniu decyzji wskazując np. na potrzebę utworzenia wybranych studiów przypadku, manuali, raportów czy opracowań w działach jak portfolio / realizacje czy baza wiedzy

Opisanie Twojej wiedzy i ofert – w oparciu o rekomendacje dotyczące wymaganych treści pracujemy z Tobą by ustalić wiedzę i merytorykę z której będziemy korzystać, rozmawiamy z Tobą (w formie np. nagrywanych spotkań video), audytujemy Twoich specjalistów i opisujemy otrzymane informacje w formie dokumentów tekstowych

Zorganizowanie treści w użyteczny sposób – zebrane dotąd informacje prezentujemy Ci w makietach, które korzystają z zaplanowanej architektury informacji oraz rzeczywistej wiedzy Twojej firmy – przedstawione w tym etapie plany uwzględniają docelowe treści

Zaprojektowanie angażujących i przyjaznych graficznie widoków strony – biorąc pod uwagę standardy branżowe, oczekiwania Twoich person zakupowych, wygląd konkurencji i świadomie planując odróżniająca Cię, efektowną estetykę projektujemy layouty strony w formie z docelowymi kolorami, krojami pisma, zdjęciami i wyglądem.

Wdrożenie widoków w systemie CMS – zbudowane przez nas narzędzie ma być przede wszystkim elastycznym narzędziem, więc osadzone w ramach systemu zarządzania treścią widoki mogą być replikowane do Twoich potrzeb, tworzymy je z “reużywalnych” modułów, które możesz wykorzystać do budowy kolejnych podstron Twojego serwisu

Uruchomienie i wsparcie w publikacji – wdrożone rozwiązania pokazujemy Ci najpierw w wersji roboczej (na domenie niezależnej od Twojej strony) żeby zgodzić się co do tego, że wszystko wygląda jak należy – kiedy otrzymamy akceptację przenosimy ustaloną porcję prac na Twoją stronę w wersji publicznej by pokazać ją światu

Zespół, który zaangażujemy:

Kierownik projektu – trzyma proces i dba o to by zaplanowane zadania wydarzyły się według planu, koordynuje i prowadzi spotkania, umawia spotkania z Tobą i Twoimi ekspertami by np. ustalić wiedzę merytoryczną, prowadzić wywiady do treści, przedstawiać opracowane prace i akceptować odcinki działań dbając o postęp 

Konsultant marketingu B2B – wnosi wiedzę dotyczącą marketingu B2B i dopasowuje do Twojej sytuacji uwzględniając persony, proces zakupu i Twoją ofertę, ustawia proces produkcji we właściwym kierunku i pilnuje by zachować wysoki poziom merytoryczny prac specjalistów

Copywriter i Specjalista treści – mimo tego, że zarówno Ty jak i Twoi specjaliści dysponujecie gigantyczną wiedzą dziedzinową specyficzną dla Twojej firmy to często brakuje czasu na to by ją dokumentować, nasze działania wspieramy copywriterem, który w oparciu o odpowiednio przygotowane wywiady prowadzi rozmowy i dokumentuje precyzyjnie Waszą wiedzę uwzględniając specyficzne dla branży słownictwo 

User Interface Designer – w budowaniu stron B2B musimy mieć na uwadze zarówno logiczne przedstawienie treści, ich wizualizacje jak i przyjazną prezentację – samo spisanie wiedzy to jedno, ale ułożenie ich tak by odpowiadały na podświadome pytania, które zadaje sobie odbiorca, podzielenie ich na odpowiednie porcje i wsparcie odpowiednimi wizualizacjami to zadanie specjalisty UX / UI

Graphic Designer – Twoja firma funkcjonuje w otoczeniu innych firm, ma już pewnie wypracowaną markę i możliwe, że kojarzona jest z konkretną kolorystyką, krojami pisma, stylem zdjęć czy ilustracji, grafik wykorzystuje te elementy i sprawia, że treści oraz elementy interfejsu rzeczywiście wyglądają jak z jednej rodziny – jeżeli to konieczne grafik rekomenduje też stworzenie dodatkowych elementów spójnych z Twoim istniejącym wizerunkiem

Developer / programista – upewniając się o spójność z najnowszymi technologiami programista buduje dla Ciebie narzędzie, które ma być przede wszystkim biznesowo przydatne (a nie pięknie zakodowane) – unikamy tworzenia rozwiązań, których nie da się rozwijać i dajemy Ci stronę do samodzielnego zarządzania, gotową do dalszej rozbudowy w dowolnym momencie – pomagamy Ci ją także uruchomić

Strona B2B – jak przebiega proces produkcji?

Budowanie strony B2B dla średniej wielkości organizacji może być przytłaczającym wyzwaniem angażującym wiele osób i wymagającym przepracowania olbrzymich ilości wiedzy, akceptacji dziesiątek tekstów, stron i testowania wdrożeń.

Pracując z firmami B2B dostrzegliśmy, że podejście, które tkwi w etapie planowania przez kilka miesięcy a później dostarcza stronę po pół roku albo później w dzisiejszych dynamicznie zmieniających się czasach jest zwyczajnie niepraktyczne.

Dlatego nasz proces bazuje na sprintach miesięcznych i z każdym sprintem dostarcza całkowicie funkcjonalną i działającą stronę, która jest gotowa by funkcjonować online. Opracowany na początku plan przedstawia Ci ilość sprintów:

Od Ciebie zależy jaki zakres prac chcesz realizować i na którym etapie uznać projekt za “zakończony”. Średniej skali projekt zakładający kilka kluczowych sprintów waha się między 2 a 4 sprintami.

Strona B2B – co zyskujesz?

Strona B2B – popularne pytania

Strona B2B – ile kosztuje?

Proces produkcji Twojej strony B2B dzielimy na dwa etapy. 

Pierwszy etap, warsztatowy – opisany szczegółowo wyżej pod nagłówkiem “jak zaczynamy?” zawiera – 1 dzień warsztatowy i do dwóch tygodni opracowania tego po naszej stronie, to koszt jednorazowy na poziomie około 1,5 dnia pracy konsultanta marketingu B2B, ale nie więcej niż jeden sprint miesięczny.

Drugi etap, to praca w sprintach – w zależności od rozłożystości docelowego kształtu strony trwa zazwyczaj od 2 do 6 sprintów. Jeden sprint – w zależności od od ilości prac którą ustalimy – to inwestycja na poziomie kilku do kilkunastu tysięcy złotych netto. 

Strona B2B – ile trwa?

Etap warsztatowy to zazwyczaj około miesiąc, prowadzimy prace polegające na zorganizowaniu wiedzy Twojej organizacji, Ciebie i Twoich specjalistów, które zamykają sie do dwóch tygodni, dwa kolejne tygodnie prowadzimy prace wewnętrzne polegające na opracowaniu planu i przygotowaniu harmonogramu prac.

Jeżeli zaakceptujesz plan to zaczniemy pracę w sprintach miesięcznych, w zależności od zdefiniowanego celu i skali prac możemy potrzebować 2,3 lub nawet 6 sprintów a co za tym idzie kolejno 2, 3 lub 6 miesięcy prac. 

Każdy sprint ma mimo wszystko na celu dostarczać na koniec gotową porcję prac, która może funkcjonować jako działający etap online.

Strona B2B – co zawiera sprint?

Sprint to działająca porcja strony mogąca samodzielnie funkcjonować online w sieci, w odróżnieniu do podejścia “waterfall” gdzie etapy strony są produkowane kilka miesięcy by na koniec projektu dać Ci działającą wersję strony nasze sprinty uwzględniają kompletny proces realizacji od koncepcji przez treść do wdrożenia.

Przykładowe sprinty mogą wyglądać następująco:

Sprint 1 / Miesiąc 1 – architektura informacji strony głównej oraz prostej strony kontaktowej, opisanie wysokopoziomowo całej firmy na tej stronie, zaprojektowanie makiety, rozmieszczenie treści w makiecie, zaprojektowanie graficzne, wdrożenie i publikacja wersji roboczej.

Sprint 2 / Miesiąc 2 – architektura informacji strony ofertowej, opisanie 3 kluczowych filarów działalności Twojej firmy, projektowanie makiet stron ofertowych i różnic między nimi, rozmieszczenie treści, zaprojektowanie graficzne tych stron, wdrożenie i publikacja wersji roboczej.

Kolejne sprinty i miesiące – sprinty powtarzamy w zależności od ustaleń i skali planowanego projektu tak długo jak to konieczne by osiągnąć oczekiwany rezultat.

Sprinty mogą być umieszczane online po każdym miesiącu prac lub na Twoją decyzję po np. stworzeniu 2-3 sprintów kluczowych z Twojej perspektywy.

Strona B2B – co dalej?

W momencie ukończenia prac nad bazową wersją strony – czyli wyczerpaniu wszystkich zaplanowanych sprintów możemy zakończyć projekt i przejść w stałą współpracę polegającą na wspieraniu wybranych działań potrzebnych do dalszego rozwoju Twojego marketingu, tj:

Jesteśmy gotowi omówić z Tobą nowe potrzeby i rekomendować działania będące naturalnym procesem rozwoju Twojego marketingu.

Strona B2B – przydatne linki

Pobierz bezpłatny podręcznik budowy Strony B2B

Checklista analizy i poprawy Strony B2B do kupienia

Bezpłatna konsultacja Twojego projektu